Jak zacząć przygodę z makramą?

Ozdoby z makramy to coraz częściej spotykane ozdoby wielu domów, jak i różnego rodzaju restauracji. Chcesz też nauczyć się te wyjątkowe, wykonane ze sznurka dekoracje? Przekonaj się, od czego zacząć naukę plecenia makramy, dzięki temu artykułowi!

Czym jest makrama?

Makrama to sztuka wyplatania sznurków, lecz w odróżnieniu od chociażby szydełkowania, nie używa się do niej żadnych narzędzi oprócz rąk. Wystarczy kijek, sznurek oraz odrobina wyobraźni. Dzięki makramie możemy stworzyć zarówno wiszące ozdoby, które mogą ozdobić drzwi czy drzwiczki od szafy, lecz również stworzyć obrus, a nawet doniczki do kwiatów! Możliwości są nieograniczone, dlatego makrama jest tak chętnie wybierana przez kolejne osoby.

Makrama – jak zacząć wyplatanie?

Jeśli już decydujemy się na rozpoczęcie zabawy z makramą, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie przedmioty. Najprostsza do wykonania na początek jest wisząca ozdoba, dlatego kluczowy będzie tu kijek. Możemy wykonać naszą pierwszą makramę na dowolnym podłużnym i cienkim przedmiocie, lecz jeśli zależy nam na naturalny wyglądzie, możemy postawić na fragment gałęzi. W tym celu udajmy się więc do dowolnego parku lub skweru i poszukajmy leżącego na ziemi kijka. Pamiętajmy, aby nie odrywać gałęzi z drzew, zbierajmy te, które już odpadły. Ważne, aby kijek do makramy nie posiadał zbyt wielu nierówności, gdyż może to przeszkadzać podczas tworzenia ozdoby. Kolejnym niezbędnym elementem podczas tworzenia naszej pierwszej ozdoby będzie oczywiście sznurek.

Makrama dla początkujących – jakie sznurki wybrać?

Każdy przedmiot wykonany techniką makramy będzie składał się głównie ze sznurka. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni. Przyjrzyjmy się więc jakie sznurki dla początkujących będą najlepsze. Na początku przygody z makramą polecany jest sznurek pleciony, który charakteryzuje się dużą trwałością – nie niszczy się zbyt szybko. To kluczowa kwestia dla początkujących, którzy będą wielokrotnie rozplątywać swoje sploty, co jest naturalnym elementem procesu uczenia się. Podczas wyboru sznurka spotkamy się z różnymi jego grubościami. Dla początkujących polecane są sznurki plecione o grubości 3 mm lub sznurki skręcane 5 mm. Sznurki dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki czemu bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jak zacząć wyplatanie?

Aby rozpocząć wyplatanie, potrzebujemy kilku fragmentów sznurka o tej samej długości. Przygotujmy najpierw ich pięć lub sześć. Gdy już będziemy mieć je pod ręką, kolejnym krokiem będzie ich zamocowanie na kijku. W tym celu należy na każdym z nich wykonać pętlę – musimy wziąć pierwszy sznurek i złożyć go na pół, a następnie koniec sznurka z utworzoną na nim pętlą przewiesić nad kijkiem, a potem przełożyć końce sznurka przez pętlę. W ten sposób zamocujemy na sznurku wszystkie sznurki i będziemy mogli przejść do kolejnych etapów.

Węzły w makramie

W makramie istnieje kilka technik wykonywania węzłów, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów. Podstawowy węzeł to węzeł płaski, który można wykonać zarówno w wersji lewoskrętnej, jak i prawoskrętnej. Wiedząc, jak go wykonać, możemy stworzyć słupki, które są powtarzanymi wzorami węzłów. Słupki mogą być zarówno wykonane z węzłów płaskich, jak i spiralne – lewoskrętne i prawoskrętne.

Wytrwałość to podstawa

Podczas nauki makramy należy koniecznie pamiętać, że nic nie przychodzi od razu – aby tworzyć piękne i skomplikowane ozdoby z makramy należy poświęcić nauce odpowiednią ilość czasu. Nie poddawajmy się więc, pozwalajmy sobie na popełnianie błędów, a będziemy mistrzami w tworzeniu makram!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl