Rodzaje sznurków do makramy - jakie są najpopularniejsze?

Makrama - rękodzielnicza sztuka wiązania

Makrama to forma rękodzieła, która jest znana już od czasów starożytności. Powstała w już od dawna nie istniejących państwach, skąd została zaciągnięta do krajów europejskich. Współcześnie ma znaczenie przede wszystkim dekoracyjne. Jest to sposób plecenia sznurków, linek lub włóczki w różne wzory i kształty. Makrama pozwala na tworzenie różnych przedmiotów takich jak ozdobne klucze, koszyki, oświetlenie, ozdoby ścienne. Dzięki niej można wykonywać także różnorodne ozdoby osobiste, m.in. bransoletki czy naszyjniki. makramie wykorzystuje się różnego rodzaju sznurki, nici, a czasem nawet druty, które splata się ręcznie, tworząc różnorodne projekty. Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim sznurki skręcane, ewentualnie specjalnie dekorowane linki. Można dzięki nim w dosyć wygodny i efektowny sposób sporządzić przepiękną ozdobę domową, albo rzecz, która będzie prezentem dla bliskiej osoby. Wygodnym sposobem dla tworzenia rękodzieł jest wykorzystanie włóczek ze sztywnym środkiem. Sznurek pleciony z poliestrowym rdzeniem 5mm pozwala na usztywnienie materiału i łatwiejsze utrzymanie solidności stworzonej konstrukcji.

Sznurek bawełniany czy jutowy - co lepsze do makramy?

Zarówno sznurek skręcany 5mm z bawełny, jak i sznureczek jutowy o podobnej grubości są wykorzystywane do tworzenia rękodzielniczych projektów makramy. Różnią się one od siebie swoją specyfiką i parametrami technicznymi. Głównymi różnicami występującymi pomiędzy nimi są kwestie związane z wytrzymałością, łatwością układania i klimatem ukończonego dzieła. Juta kojarzy się przede wszystkim z produkcją solidnych lin konopnych, znajdujących swoje zastosowanie m.in. w żeglarstwie. Ten rodzaj materiału:

  • jest bardzo wytrzymały;
  • występuje zazwyczaj w jednym kolorze;
  • może służyć do wykonywania bardzo dużych ozdób;
  • jest zazwyczaj grubszy, niż bawełniany;
  • nadaje się do tworzenia mocniejszych konstrukcji makramowych.

Z kolei przykładowy, bawełniany sznurek skręcany 3mm posiada dosyć cienką nić, która jest podatna i można z niej układać nawet najbardziej skomplikowane wzory. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, z tego też względu idealnie nadaje się do tworzenia ozdób biżuteryjnych, które będą bezpośrednio stykać się z ciałem. Może występować w wielu różnych wariantach kolorystycznych - a to ze względu na bardzo dużą łatwość w farbowaniu bawełny. Produkty tego rodzaju bardzo często są dostępne w wariancie z rdzeniem. 

Sznurek pleciony z poliestrowym rdzeniem 5mm jest wygodny w obsłudze, ponieważ nie plącze się podczas pracy i można go bardzo łatwo przechowywać. Znakomicie nadaje się do tworzenia wytrzymałych ozdób ściennych i przedmiotów dekoracyjnych, takich jak dekoracje naścienne czy kocie drapaki. W obrębie tych dwóch materiałów występują produkty, które posiadają różne warianty splotów. Mogą być to m.in. linki plecione pojedynczo czy ten sznureczki makramowe skręcane z wieloma rdzeniami. Niekiedy wykorzystuje się także produkty syntetyczne, choć kłócą się one z klasycznymi zasadami makramy. Zgodnie z tradycją, przedmioty wykonywane tą techniką powinny być tworzone z naturalnych surowców. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl